Учнівське самоврядування - добровільне об'єднання учнів, метою якого є – формування в учнів почуття господаря ліцею, групи, вміння співпрацювати на принципах партнерства, гласності, демократизму.
На сучасному етапі провідну роль у вихованні молоді відіграє навчальний заклад, викладачі. Виховний процес в ліцеї організовується так, щоб спрямувати розвиток молодої людини на формування духовно – моральних якостей, допомогти їй повірити у свої можливості, у свою винятковість та неповторність з тим, аби формувалася цілеспрямована, високоорганізована , висококультурна особистість, спроможна реалізувати свій інтелектуальний потенціал, творчі здібності в умовах сучасного суспільства.
Учнівське самоврядування не є формальним органом життя учнів ліцею. Це можливість навчитися, жити і працювати за законами демократичного суспільства. Діяльність ради самоврядування різноманітна і насичена. У центрі уваги – різноманітні заходи:
• благодійні ярмарки;
• предметні тижні;
• спортивні змагання, турніри;
• флешмоби;
• виховні години;
• агідбригади;
• загальноліцейні лінійки;
• чергування у ліцеї;
• свята, конкурси, ігротеки.
Самоврядування в ліцеї має двоступеневу структуру – загальноліцейну (Учнівська рада – розпорядчий орган учнівського самоврядування; комітет старост: старком – виконавчий орган) і групову. Учнівська рада в ліцеї складається з п’яти міністерств:
Міністерство інформації допомагає організовувати виставки малюнків, проведення конкурсів газет, інформаційну і просвітницьку діяльністю.
Міністерство освіти і науки допомагає організовувати роботу з обдарованими учнями, участь в інтерактивних предметних конкурсах, контролювати успішність.
Міністерство дисципліни і порядку допомагає організовувати чергування, в контролі за відвідуванням уроків, дотриманням правил поведінки.
Міністерство культури допомагає організовувати свята, вечори відпочинку, флешмоби, роботу гуртків
Міністерство спорту і туризму допомагає організовувати і проводити спортивні змагання, турпоходи, веде пропаганду здорового способу життя.
Метою діяльності учнівської ради ліцею є виховання соціально активної особистості, задоволення потреб учнівської молоді в організації ліцейного та позаліцейного життя.
Основними завданнями органів учнівського самовря¬дування є:
- забезпечення можливості учням брати участь у плануванні та реалізації навчально-виховного процесу;
- налагодження співробітництва з педагогічним колективом, адміністрацією та батьківським комітетом ліцею;
- забезпечення виконання учнями своїх обов’язків ; - підготовка та участь у проведенні предметних олімпіад, конкурсів, творчих та різноманітних вечорів та вечорів відпочинку;
- організація порядку в ліцеї, на території навчального закладу та контроль за чергуванням ;
- сприяння створенню широкого діапазону умов для здобуття якісної освіти кожним учнем;
- формування гідного громадянина України на основі загальнолюдської моралі, національної культури, традицій та духовності українського народу
Основними функціями діяльності Учнівської ради ліцею є:
- організаторська;
- виховна;
- контролююча;
- стимулююча
Самоврядування виконує такі функції:
- виховну: формування в учнів національної свідомості, політичної культури, громадської думки, стимулювання до позитивних ідейно-моральних вчинків;
- колективнотворчу: створення сприятливого середовища в колективі; передача традицій і позитивного досвіду новоприбулим учням; вирішення конфліктних ситуацій;
- управлінську : залучення учнів до різноманітних форм організаторської діяльності – обговорення й прийняття рішень, складання планів, розподіл до¬ручень, облік та контроль організаторської діяльності, аналіз роботи органів учнівського самоврядування